Nadolazeće predstavljanje na ECER konferenciji: "Povezanost razine vjerovanja o vlastitim kompetencijama i školsko postignuće u STEM predmetima kod učenika hrvatskih osnovnih škola"
Istraživački tim JOBSTEM projekta sudjelovat će na ovogodišnjoj ECER konferenciji, teme "Leading Education: The Distinct Contributions of Educational Research and Researchers", koja se održava na University College Dublinu, u periodu od 22. do 26. Kolovoza 2016. ECER – Europska konferencija istraživanja u obrazovanju – je najprestižnija europska konferencija u ovom području, a organizira je EERA (Europska udruga istraživanja u obrazovanju), koja povezuje znanstvenike iz niza zemalja s ciljem promoviranja kvalitetnih istraživanja u obrazovanju, uz uvažavanje nacionalnih konteksta kojima je ono dijelom te društvenih, kulturoloških i političkih sličnosti i razlike koje na njega utječu.
O čemu se radi?
JOBSTEM istraživači
pripremili su zanimljivu prezentaciju rada u kojemu se ispituje razina
vjerovanja u vlastite kompetencije hrvatskih učenika u STEM području, kao i
odnos ovih vjerovanja sa školskim postignućem u STEM predmetima, s posebnim
naglaskom na matematiku. Istraživanje je provedeno u sklopu JOBSTEM projekta, u kojem sudjeluje 1920 učenika osnovnih škola zajedno s roditeljima/starateljima, iz 16 škola-partnera na projektu. Učenici su podijeljeni u tri dobne skupine, koje će projekt pratiti kroz tri vala mjerenja u tri različita vremenska razdoblja. Uz to su korišteni i podaci prikupljeni JOBSTEM pilot studijom, u kojoj je sudjelovalo 360 učenika osnovnih škola (195 dječaka i 165 djevojčica), od šestog do osmog razreda (12-15 godina).
U ovom slučaju, uključene su mjere vjerovanja o vlastitim kompetencijama u matematici i drugim predmetima vezanim uz STEM-područje koje su učenici trebali procijeniti na skali od osam točaka te iskustva učenika s predmetima iz STEM-područja (npr „Dobivam dobre ocjene iz matematike.“), dok je postignuće procjenjeno temeljem ocjena u predmetima vezanim uz STEM.
Kratki pregled rezultata - što smo saznali?
Self-koncept učenika u području STEM-a je općenito pozitivan – smatraju da ulaganjem i radom mogu biti uspješni u STEM predmetima, da u njima i jesu uspješni te da nemaju problema u razumijevanju satova iz ovih predmeta. Iako učenici imaju pozitivne stavove, njihova stvarna razina postignuća ukazuje na ponešto drugačiju sliku – općenito su manje uspješni u STEM-predmetima u usporedbi s općim prosjekom i ocjenama u drugim predmetima koji nisu iz ovoga područja.
Djevojčice su se pokazale uspješnijima od dječaka u svim STEM školskim predmetima, što se podudara s drugim novijim saznanjima koja pokazuju da djevojčice općenito nadmašuju dječake u osnovnoj školi (Burušić & Šerić, 2015). Multivarijatne usporedbe dječaka i djevojčica s pozitivnim i negativnim STEM self-konceptom nisu se pokazale statistički značajnima – niti efekt roda niti valencije self-koncepta, kao niti njihova interakcija, nisu se pokazali značajnima u vezi s školskim postignućem u STEM predmetima.
Zanimljiva je bila i usporedba školskog postignuća u STEM predmetima učenika koji imaju pozitivan i negativan STEM self-koncept. Učenici s pozitivnim STEM self-konceptom bili su značajno uspješniji u svim školskim predmetima od onih s negativnim STEM self-konceptom. Ovaj ishod očekivan je i u skladu sa spoznajama da učenici s dobro definiranim vjerovanjima o vlastitim kompetencijama u određenom školskom predmetu ili području također pokazuju veću razinu uspješnosti i učinka u odgovarajućem predmetu.
______________________________________
STEM Tim: Josip Burušić; Dubravka Glasnović Gracin; Marija Šakic Velić; Ina Reić Ercegovac; Mia Karabegović; Mirta Blažev.
Više o konferenciji na poveznici ovdje.