Sedmaši u posjeti Institutu Ruđer Bošković: kemija, istraživanja okoliša i puno više!
Nakon posjeta petih razreda Fakultetu strojarstva i brodogradnje te šestih razreda Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije, sedmi razredi su u veljači posjetili Institut Ruđer Bošković u Zagrebu. Riječ je o jednoj od naših vodećih znanstvenih ustanova koja se bavi istraživanjima iz teorijske i eksperimentalne fizike, fizike i kemije materijala, elektronike, fizičke i organske kemije, molekularne biologije i medicine, mora i okoliša, informatike i računarstva te laserskim i atomskim istraživanjima. U sklopu posjeta učenici su sudjelovali u nekoliko radionica iz područja biologije, kemije, fizike i znanosti o okolišu.
Na radionici naziva „Izolacija DNA“ , učenici slušali o istraživanjima koja se odvijaju na Zavodu za molekularnu medicinu IRB-a, pogotovo u Laboratoriju za istraživanje neurodegenerativnih bolesti. Učenici su obišli sterilnu sobu za rad sa stanicama gdje su se upoznali s modelima na kojim se danas istražuju medicinska pitanja te biokemijski laboratorij gdje se uzgojene stanice analiziraju. Nakon kratkog obilaska laboratorija i upoznavanja s radom, učenici su dobili priliku raditi sami izolaciju DNA iz banane te se upoznati s metodama istraživanja, ali i svojstvima i strukturom DNA. Naposljetku je svaki učenik kući ponio DNA koju je izolirao kao uspomenu.
Drugi dio praktičnog rada je bila provjera teorijskog znanja iz područja kemijskih elemenata i značenja periodnog sustava elemenata. Učenici su trebali provesti reakciju vode s litijem, natrijem, litijevim hidridom i natrijevim hidridom. Na taj način su učenicima zorno pokazane sličnosti među tim elementima i njihovim hidridima, ali i razlike u reaktivnosti. Opažanja su prodiskutirana s učenicima i te se na taj način zajednički došlo do nekih spoznaja, ključnih za razumijevanje kemije.
Na radionici „Promjene tvari na niskim tlakovima i temperaturama“ učenici su obišli akceleratorsku i eksperimentalnu halu gdje im je objašnjeno kako se ubrzavaju ioni i što se događa kad se ioni sudare s materijalom. Uslijedili su eksperimenti s vakuumom i niskim temperaturama kojima je bio cilj učenicima objasniti što je tlak i kako se svojstva njima poznatih materijala mijenjaju s promjenom tlaka i temperature.
Na Zavodu za istraživanje mora i okoliša provedena je radionica „Geokemijske značajke prirodnih voda – tragovi u vodi“ . Učenici su se upoznali sa važnosti istraživanja geokemijskih značajki voda. Osim teoretskog dijela, imali su priliku i iskusiti što sve obuhvaća jedno takvo istraživanje, kako izgleda priprema pokusa i njegova provedba te tehnike kemijske analize različitih tipova uzoraka u laboratoriju.
Kroz ove radionice učenici su na nov i zanimljiv način ponovili stara i usvojili potpuno nova znanja iz prirodoslovnih predmeta koje slušaju u školi. Povratne reakcije su nakon posjeta bile vrlo pozitivne, a većina učenika je pokazala veliki interes za onim što su imali prilike vidjeti na Institutu.