Učenici posjetili Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Nakon uspješno provedene STEM intervencije za pete razrede na Fakultetu strojarstva i brodogradnje, prošli su tjedan šesti razredi osam osnovnih škola uključenih u JOBSTEM projekt posjetili Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu. Po dva razreda iz svake škole obišla su tri fakultetska zavoda - Zavod za organsku kemiju, Zavod za analitičku kemiju te Zavod za mehaničko i toplinsko procesno inženjerstvo.
Učenici su u manjim grupama, od po desetak djece, prolazili kroz niz zanimljivih vježbi, pokusa i demonstracija, uz vođenje profesora i asistenata fakulteta. Tako su mijenjali boju prvotno bistre vode u ljubičastu, zatim plavu, pa zelenu i žutu, primjenom tvari kao što je manganov peroksid, dodavanjem šećera i kristala lužine. Otkrivali su skrivenu sliku nacrtanu bezbojnim indikatorima na kiseline i lužine koja postane vidljiva kad ju se pošprica lužinom.
Osim vode, učenici su vidjeli da mogu mijenjati i boju plamena primjenom etanola u kojem su otopljene različite kemijske tvari. Promatrali su kako se brzo može otopiti stiropor u acetonu i kako primjenom acetona i suhog leda možemo sniziti temperaturu do minus 70 te proizvesti umjetnu maglu. Jedan od zanimljivih pokusa bilo je i dobivanje tzv. slonovske paste uz pomoć vodikovog peroksida, deterdženta i umjetnog bojila.
Na Zavodu za analitičku kemiju, učenici su slušali o Teobroma caccao - drvu kakaovca o čijoj kvaliteti ovisi kvaliteta mnogima najdražeg slatkiša – čokolade. Na ovoj su radionici učenici saznali kako korak po korak odrediti razinu željeza u čokoladi i tako saznati više o kvaliteti pojedinih vrsta čokolade. Naučili su također što je kromatografija i kako pomoću nje možemo otkriti od kojih se sve boja sastoje različite nijanse flomastera na papiru te na usput proizvesti zanimljive, šarene oblike.
Na Zavodu za mehaničko i toplinsko procesno inženjerstvo govorilo se o različitim vrstama kristala kao što su snježne pahuljice ili kristali soli, a učenici su imali prilike i kristale proučavati kroz staklo mikroskopa. Kroz ove radionice, učenicima je kemija - koju tek trebaju početi slušati kao predmet u redovnoj osnovno-školskoj nastavi - prezentirana kao korisna, ali i iznimno zanimljiva i zabavna znanost koja je primjenjiva u mnogim područjima ljudske djelatnosti.